1o βραβείο για την μαθήτρια Μαριλού Σχοινή, του PASCAL English School Λεμεσού, στον 11ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής

Μάρτιος 2023

Την Τρίτη, 21 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΑΝ), η εκδήλωση απονομής των Βραβείων στους μαθητές και στις μαθήτριες που διακρίθηκαν στον 11ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής (2022-2023): «Νίκος Καββαδίας (1910-1975)», ο οποίος φέτος πραγματοποιήθηκε εις μνήμη του νεοελληνιστή ποιητή Μίμη Σουλιώτη. Στη διάρκεια της εκδήλωσης αναγνώστηκαν τα σκεπτικά βράβευσης και απονεμήθηκαν τα βραβεία στους διακριθέντες μαθητές και στις διακριθείσες μαθήτριες.

Στο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής 2022-2023, ο οποίος απευθυνόταν σε μαθητές και μαθήτριες Δημόσιων και Ιδιωτικών Σχολείων Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής, Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, υποβλήθηκαν 72 συμμετοχές (Κατηγορία Γυμνασιακού Κύκλου: 37 και Κατηγορία Λυκειακού Κύκλου: 35) και διακρίθηκαν δώδεκα μαθητές/τριες.

Αναμεσά τους και η Μαριλού Σχοινή, μαθήτρια της πρώτης Λυκείου του PASCAL English School, Λεμεσού, η οποία έλαβε την πρώτη θέση του Διαγωνισμού, στην κατηγορία Λυκειακού Κύκλου. Η μαθήτρια, σε συνεργασία με την καθηγήτριά της, φιλόλογο, κα Βαλεντίνα Ευγενίου, μελέτησαν το έργο του Ν. Καββαδία, με αξιοποίηση της συνημμένης ενδεικτικής βιβλιογραφίας. Η Μαριλού, χρησιμοποιώντας ως αφόρμηση, το ποίημα «Πούσι» έγραψε το δικό της ποιητικό κείμενο με τίτλο «Παντιέρα».

Παρατίθεται απόσπασμα από το ποίημα της βραβευθείσας μαθήτριας, Μαριλού Σχοινή:

«Γύρνα τη μορφή σου, να χαρείς,

βλέπω τη σκιά σου στον αέρα.

Φόρεσες του κόσμου την παντιέρα,

Και στη σκάλα θέλω να φανείς.

Άγκυρα σου ρίχνω να πιαστείς.

Ξέμπλεκες πλεξούδες τα μαλλιά σου,

Άσε να φανεί η ομορφιά σου,

Μεσ’ στις τρικυμίες θα ζαλιστείς».