ERASMUS+: Προετοιμασία μαθητών-αθλητών για μεταβάσεις

Λευκωσία
8-13 Οκτωβρίου 2018

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+, η Σχολή μας συνήψε στρατηγική συνεργασία με το National Sport School της Μάλτας και το Vasaramäki School, Turku της Φιλανδίας, με θέμα «Προετοιμασία μαθητών-αθλητών για μεταβάσεις». Το πρόγραμμα έχει διάρκεια τρία χρόνια και περιλαμβάνει ανταλλαγές μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων. Από τις 8 ως τις 13 Οκτωβρίου η Σχολή μας φιλοξένησε τους συντονιστές του προγράμματος, με στόχο την οργάνωση της τελευταίας φάσης, που θα ολοκληρωθεί τον Απρίλιο 2019, με τη φιλοξενία 26 μαθητών-αθλητών από τη Μάλτα και τη Φιλανδία.

Στόχος του προγράμματος είναι η μελέτη της προσαρμογής των μαθητών-αθλητών στις αλλαγές που βιώνουν σε διάφορους τομείς, όπως για παράδειγμα στη διατροφή, τη συμπεριφορά, την προπόνηση, την αποδοχή της διαφορετικής κουλτούρας κ.ά., όταν οι μαθητές-αθλητές αλλάζουν περιβάλλον λόγω μεταγραφής ή μετακόμισης σε άλλη πόλη ή μετάβασης στο εξωτερικό για προετοιμασία ή ακόμη και απλής επίσκεψης ή μετάβασης σε άλλη χώρα προκειμένου να συμμετάσχουν σε αγώνες.