3o Βραβείο στους 34ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου για την Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού με το έργο «Ο εχθρός της τάξης»

Απρίλιος 2023

Oι Παγκύπριοι Σχολικοί Αγώνες Θεάτρου αποτελούν θεσμό για την Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού. Φέτος με τη συμμετοχή της, η Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού, εξασφάλισε την 3η θέση στην Περιφέρεια της Λεμεσού στους 34ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου, με το έργο του Νάιτζελ Ουίλιαμς, «Ο εχθρός της τάξης». Η παράσταση απευθυνόταν σε νέους άνω των 12 ετών, στα σύγχρονα γυμνασιόπαιδα και λυκειόπαιδα, στους γονείς, στους καθηγητές τους, αλλά και σε όλη την κοινωνία.

Tο έργο του Νάιτζελ Ουίλιαμς αξιοποιήθηκε ως καμβάς πάνω στον οποίο ζωντάνεψαν σε διασκευή της φιλολόγου, Βαλεντίνας Ευγενίου, οι ιστορίες σύγχρονων εφήβων, σε μια πόλη του ανεπτυγμένου κόσμου. Σε μια «ξεχασμένη» σχολική αίθουσα, λοιπόν, έξι μαθητές περίμεναν τον καθηγητή για το καθιερωμένο μάθημα. Κανείς, ωστόσο, δεν δεχόταν  να εισέλθει στην τάξη του. Ήταν, άλλωστε, τα «μαύρα πρόβατα» του σχολείου. Ανά πάσα στιγμή γίνονταν επαναστάτες σε καθετί παρωχημένο, σε καθετί επιβεβλημένο, σε καθετί που υπάκουε σε κοινωνικές νόρμες και κατεστημένα.

Θεωρούνταν, επομένως, θύτες και ταυτόχρονα θύματα. Έτσι, εκείνη τη χρονική στιγμή, έλαβαν μία ανορθόδοξη απόφαση… Να καταστούν οι ίδιοι καθηγητές του εαυτού τους, πετυχαίνοντάς το, ωστόσο, με τρόπο συγκλονιστικό. Αυτό οφειλόταν στο γεγονός, ότι δεν δίδαξαν τα αναμενόμενα μαθήματα, αλλά εξέφρασαν τη βιωμένη τους γνώση και ταυτόχρονα, όλους τους ενδόμυχους φόβους τους.

Το έργο αποτελεί επανάσταση έναντι στην αδιαφορία, την προσκόλληση στην εκπαίδευση και όχι στην παιδεία! Έβγαλε μία διαπεραστική εφηβική κραυγή, θέτοντας όλους μας προ των ευθυνών μας, αφού κατόρθωσαν να μας αφυπνίσουν. Μας προβλημάτισε, για το τί μπορεί να κρύβει μια εφηβική ψυχή που ο «εχθρός» της τάξης κρίνει, κατακρίνει και προσπερνά αδιαφορώντας. Άλλωστε, όπως αναφέρει και ο Μπέρτολτ Μπρεχτ, «Γιατί να χαρακτηρίζουμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;»

Η Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού, συγχαίρει όλους τους συντελεστές της παράστασης, για τη σημαντική αυτή διάκριση!

Συντελεστές Παράστασης:

Γενική Eπιμέλεια: Βαλεντίνα Ευγενίου, Φιλόλογος

Διασκευή Κειμένου: Βαλεντίνα Ευγενίου, Φιλόλογος

Σκηνοθεσία: Βαλεντίνα Ευγενίου, Φιλόλογος

Σκηνικά: Ελένη Παπαγεωργίου, Ξένια Ζορπίδου, Καθηγήτριες Τέχνης

Μουσική/Μουσική επιμέλεια: Θεατρική Ομάδα

Υπεύθυνη Ήχου και Φωτισμού: Βαλεντίνα Ευγενίου, Φιλόλογος

Διαρρύθμιση Χώρου: Γρηγόρης Γρηγοριάδης, Υπεύθυνος Ασφάλειας και Υγείας

Σχεδιασμός Προγράμματος: Γιολάντα Πηλαβά, Admissions and Marketing Officer

Κομμωτήριο: Μαθητές και μαθήτριες της Β’ Τεχνικής και Επαγγελματικής Σχολής Λεμεσού

«Το θέατρο είναι η τέρψη της ψυχής και του πνεύματός μας!», Βαλεντίνα Ευγενίου, Φιλόλογος