Ο μαθητής της Ελληνικής Σχολής ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού Θεοφάνης Ορφανού συμμετείχε στην Κυπριακή Εθνική Ομάδα η οποία εκπροσώπησε την Κύπρο στη 64η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα – ΙΜΟ 2023

Σεπτέμβριος 2023

Ο μαθητής της Ελληνικής Σχολής ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού, Θεοφάνης Ορφανού συμμετείχε στην Κυπριακή Εθνική Ομάδα η οποία εκπροσώπησε την Κύπρο στην 64η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα – ΙΜΟ 2023 (64th International Mathematical Olympiad), που πραγματοποιήθηκε από τις 2 μέχρι τις 13 Ιουλίου 2023 στην πόλη Chiba στην Ιαπωνία. Ο διαγωνισμός διεξήχθει στις 8 και 9 Ιουλίου 2023. Στην 64η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα συμμετείχαν 112 χώρες, ανάμεσα στις οποίες η Κύπρος κατέλαβε την 52η θέση σε ομαδικό επίπεδο. Ο Θεοφάνης, μέσω της επίδοσής του στον εν λόγω διαγωνισμό εξασφάλισε Εύφημη Μνεία (Έπαινο). Συγχαίρουμε το μαθητή μας για το επίτευγμα του αυτό και του ευχόμαστε κάθε επιτυχία και στο μέλλον.