Ο θεσμός του “Μεγάλου Αδελφού” εδραιώθηκε στην Ελληνική Σχολή ΠΑΣΚΑΛ Λεμεσού

Οκτώβριος 2023

Ο θεσμός του “Μεγάλου Αδελφού” εδραιώθηκε στη Σχολή μας, καθώς ενδυναμώνει την επικοινωνία και την αγαστή σχέση μεταξύ των μαθητών μας, αφού κάθε μαθητής της Γ’ Λυκείου έχει «υπό την προστασία του» ένα μαθητή της Α’ Γυμνασίου. Ο θεσμός αυτός έχει ως κύριο στόχο να κάνει τα μικρά παιδιά της Α΄ Γυμνασίου να νιώθουν πιο άνετα στο καινούριο τους σχολείο και να αισθάνονται πως μπορούν να απευθυνθούν σε κάποιο μεγαλύτερο φίλο για ό,τι χρειαστούν.

Η συνεργασία αυτή των μεγάλων με τους μικρούς βοηθά στον περιορισμό των φαινομένων της περιθωριοποίησης μαθητών, της απομόνωσης καθώς και στη γρηγορότερη ένταξη των καινούριων μαθητών στη Σχολή. Τα «πρωτάκια» ερχόμενα από το Δημοτικό έχουν πολλές απορίες, ερωτηματικά και φόβους που με τη συνεργασία με τους συμμαθητές τους και πάντοτε κάτω από τη διακριτική εποπτεία των Υπεύθυνων Καθηγητών τους μπορούν να επιλύσουν γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα.